Nintendo Switch Lite czy warto? Dla kogo? Specyfikacja i ceny.

Kilka miesięcy plotek, przecieki od producentów akcesoriów i jest! Nintendo oficjalnie ogłosiło nową wersję Switcha. Nintendo Switch Lite jest faktem! Szef firmy z Kioto w zeszłym tygodniu ujawnił oficjalnie, szczegóły nowej wersji konsoli. Zrobili to oczywiście w sposób do jakiego wszyscy przywykliśmy, czyli bez wielkiej pompy a po prostu wrzucili filmik na YouTube z kilku minutową prezentację.

Czym jest Nintendo Switch Lite?

Zanim zacznę pisać czym faktycznie jest nowa wersja konsoli Nintendo napisze czym nie jest:

  • Nintendo Switch Lite na pewno nie jest nową konsolą, jest to po prostu inna wersja “zwykłego” Switcha sprzed ponad 2 lat z paroma “okrojeniami”.
  • Nie jest też konsolą hybrydową a jedynie przenośną. Nie ma możliwości podłączenia jej do telewizora przez stację dokującą.
  • Moc Nintendo Switch Lite teoretycznie nie jest większa czy mniejsza niż w poprzednim modelu. Pisze teoretycznie, bo plotki mówią, że zastosowanie będzie w nim nowy chip od Nvidia, który ma mieć mniejszy pobór prądu i też odrobinę mocniejszy.

Ok, w takim razie co oferuje Nintendo Switch Lite? Przede wszystkim jest ona mniejsza i lżejsza niż pierwotnie i stworzona została z myślą tylko i wyłącznie do grania mobilnego. Nie zagramy na telewizorze oraz nie odłączymy JoyConów, aby zagrać na jednej konsoli w dwie osoby.

Zmniejszenie rozmiaru wpłynęło również na zmniejszenie ekranu i w wersji Lite mamy panel LCD o wielkości 5,5” zamiast 6,2”. W dalszym ciągu jest on dotykowy o rozdzielczości 1280 x 720.

Nintendo Switch Lite Kolory

Brak odłączanych JoyConów to jak zakładam największa oszczędność, mimo iż są stosunkowo małe posiadają one bardzo zaawansowane technologie. Brak stacji dokującej podłączanej do telewizora to też pewnie jakieś kilka dolarów oszczędności. Mniejszy ekran to również kilka/kilkanaście dolarów mnie przy produkcji. Zatem cena nowej wersji konsoli Nintendo Switch też jest niższa i wynosi 200$. Z tego co widzę polskie sklepy ustaliły cenę Nintendo Switch Lite na 999 zł co jest o 400 zł mniej niż większa konsolka.

Nie wiadomo nic o zmniejszeniu/zwiększeniu baterii, ale teoretyczny czas pracy na baterii wzrósł średnio o pół godziny (zakładam, że mniejszy ekran wpływa na mniejszą konsumpcję prądu).

Nintendo Switch Lite Pokemon

Kolejną różnicą wynikającą z braku niektórych komponentów w Nintendo Switch Lite jest możliwość gry, w gry które posiadają wsparcie dla trybu przenośnego. Nie jest to duży minus, bo właściwie wszystkie gry posiadają takie wsparcie. Są jednak pewne wyjątki. I tak na Nintendo Switch Lite nie zagramy między innymi w: Super Mario Party, 1-2 Switch, Just Dance, czyli nie pobawimy się Nintendo Labo. Wszystkie te gry wykorzystują zaawansowane funkcje JoyConów.

Porównanie Nintendo Switch vs Nintendo Switch Lite.

Poniżej przedstawiam główne różnicy w tych dwóch konsola w formie przystępnej tabelki.


Nintendo Switch Dock
Nintendo Switch
Nintendo Switch Lite
Nintendo Switch Lite
Cena1399 zł999 zł
Wymiary10,2 cm; 23,9 cm; 1,39 cm 9,1 cm; 20 cm; 1,39 cm
Waga297 g (z Joy-Conami 398 g)276 g
Ekran6,2″ dotykowy 1280×720 5,5″ dotykowy 1280×720
Joy-ConyW zestawie.Brak w zestawie.
Stacja dokującaZawiera stację dokującą Nintendo Switch i kabel HDMI. Dokowanie pozwala na podłączenie konsoli do telewizora.Nie posiada wsparcia dla stacji dokującej Nintendo Switch. Nie obsługuje podłączenia do telewizor.
Tryby gry Nintendo Switch Tryby
TV, Tabletop, Przenośny.
Nintendo Switch Lite Tryby
Tyko przenośny.
BateriaOkoło 2,5-6,5 godziny (zależne od gry)Około 3-7 godzin (zależne od gry)
Premiera3 marca 201720 września 2019

W ramach ciekawostki dodam, że powierzchnia lżejszej wersji Switch to 78,5% poprzedniej wersji. Ekran pomniejszono znacznie mniej niż całą obudowę bo ekran w Lite stanowi 88,7% tego w „zwykłym” Switchu. Proporcje powierzchni ekranu do obudowy w obu wersjach są praktycznie identyczne i wynoszą 43,6%.

Czy warto kupić Nintendo Switch Lite?

Nie ma słusznej odpowiedzi na to pytanie. Jak ze wszystkim… “to zależy”. Najpierw sprawdź czy w ogóle Nintendo Switch jest dla Ciebie. Zamierzasz grać tylko i wyłącznie w trybie przenośnym i to najczęściej w podróży? Myślę, że wówczas poważnie trzeba rozważyć zakup Nintendo Switch Lite.

Nintendo Switch Lite wszystkie kolory

Co prawda aktualna wersja Nintendo Switch nie jest znacząco większa (Switch Lite jest o 21,5% mniejszy), też nadaję się do podróży, ale kiedy gram w pociągu, codziennie dojeżdżając do pracy, to Switch w porównaniu do telefonów używanych przez innych współpasażerów, to spory klocek. Czasami chciałbym, aby był odrobinę mniejszy. Nie potrzebuje aż tak dużego ekranu w podróży a fajnie by było nie trącać łokciem osoby siedzącej obok w pociągu.

Nintendo Switch vs  Switch Lite

Nintendo Switch Lite to też dobra opcja dla osób dla których obecna cena Switch jest za wysoka a chcieliby pograć w świetne gry z Mario czy Zeldą. Za te 400 zł różnicy spokojnie można kupić 2 gry.

Czy warto zamienić zwykłego Switcha na Switch Lite? Nie. Przynajmniej ja nie widzę takiej potrzeby. Swoją używaną konsole sprzedałbym za jakieś 1100 zł. Czyli by był 100 zł do przodu, ale przyznam szczerze, że chyba brakowało by mi JoyConów i możliwości grania w multi na telewizorze ze znajomymi, choćby raz na pół roku, ale jednak. Na posiadanie dwóch konsol Nintendo Switch, jednej do grania na TV a drugiej w podróży jeszcze mnie nie stać. 🙂