Porównanie Nintendo Switch OLED z innymi wersjami Switcha.

Nintendo Switch zadebiutowało na rynku w marcu 2017r, czyli minęło już sporo czasu od tej chwili. W tak zwanym między czasie pojawiło się kilka wariantów tej konsoli a najnowszym z nich to Nintendo Switch OLED Model z października 2021 roku. Czym różni się Switch OLED od „zwykłego” Switch? Czy wato go kupić? Która wersja Nintendo Switch jest dla ciebie? Zapraszam na moje krótkie porównanie Nintendo Switch OLED ze wszystkimi dostępnymi w tej chwili na rynku modelami konsoli Nintendo Switch, w którym postaram odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Jak pewnie zauważyłeś na wstępie napisałem o „wariantach” konsol, bo tak naprawdę nie dostaliśmy jeszcze pełnoprawnego następcy Switcha. Nintendo Switch z 2017 roku (często określane jako V1), jego odświeżona wersja (oznaczana jako V2) z 2019 roku, Switch Lite oraz Nintendo Switch OLED to praktycznie te same konsole. Przynajmniej, jeśli chodzi o jej wydajność, procesor, pamięć no i gry. Właściwie tylko model OLED i Lite różnią się jakoś znacząco jeśli chodzi o warstwę sprzętową.

Nintendo Switch OLED
Nintendo Switch OLED

Łatwo policzyć, że na rynku mamy dostępne cztery warianty Switch’a. Właściwie to nie do końca jest to prawda, bo wersja V1 praktycznie nie jest już dostępna w sklepach. Możliwe, że jedynie traficie, gdzie jakieś egzemplarze, które zalegały na magazynie. Ewentualnie kupić możecie go używanego z rynku wtórnego. Od końcówki 2019 roku to Nintendo Switch V2 jest sprzedawanych w sklepach. Oczywiście wraz z Nintendo Switch Lite. Różnice pomiędzy V1 i V2 opisałem jakiś czas temu w tym wpisie (w skrócie V2 ma dużo lepszy czas pracy na baterii) a dokładny opis czym jest Nintendo Switch Lite znajdziecie tutaj. Dlatego teraz głównie przeanalizuje różnice Pomiędzy Nintendo Switch OLED Model a Nintendo Switch V2.

Ekran OLED

Największą zmiana w Nintendo Switch OLED w stosunku do V2 i w sumie każdej innej wersji konsoli Switch, dotyczy ekranu. Jest ona na tyle istotna, że zaznaczono ją nawet w nazwie nowego modelu. OLED Model. Chodzi oczywiście o użycie w wyświetlaczu panelu OLED zamiast LCD. Czym jest OLED? Nie będę tutaj się wymądrzał, bo nie jestem ekspertem w tym zakresie, dlatego musisz poszperać w Internecie. Polecam ten artykuł HDTVPolska. Co prawda Switch to nie telewizor, ale zalety są identyczne. W skrócie. Ekran OLED to:

  • Czerń bardziej czarna
  • Lepszy kontrast przez co lepiej widać obraz, gdy gramy w jasnym otoczeniu (na dużym słońcu).
  • Lepsze barwy
  • Brak “smug” podświetlenia
  • Lepszy kąt widzenia
  • Mniejsze zużycie baterii.
Nintendo Switch Oled Ekran

W moim odczuci wad takich ekranów za wiele nie ma. Z największych to chyba ich żywotność (i tak bardzo długa) oraz wypalania się pikseli. Koleżanka jeździła codziennie do pracy ponad 2h na nawigacji i po 2 latach na telefonie miała wypalony interfejs nawigacji. No ale na Switchu nie będziemy wyświetlać non stop tego samego obrazy tylko będzie zmieniał się bardzo dynamicznie, więc coś takiego raczej nam nie grozi.

Większy ekran

Oprócz tego, że zmieniono typ ekranu to powiększono go do 7 cali (poprzednio w Nintendo Switch 6,2 cala a w Switch Lite mamy tylko 5,5 cala) przy jednoczesnym zachowaniu praktycznie takich samych wymiarów całej konsoli (jest tylko 3 milimetry szersza niż V2). Możliwe to było dzięki zmniejszeniu ramek wokół ekranu, które w standardowej wersji wyglądają niezbyt nowocześnie.

Powiększenie wymiarów ekranu nie sprawiło zwiększenia jego rozdzielczości, w dalszym ciągu będzie to 720p, czyli stosunkowo mało. Wiele smartfonów posiada rozdzielczość full HD przy mniejszy wyświetlaczu. Moim zdaniem to może być problem, już teraz w niektórych grach słabsza rozdzielczość po prostu przeszkadza mi w komfortowym odbiorze gry. Przy większym ekranie będzie to jeszcze bardziej widoczne, bo ilość pikseli na cal zmniejszy się. Zwiększenie rozdzielczości ekranu raczej nie było możliwe ze względu na wydajność konsoli (większa rozdzielczość = większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową w grach). Niemniej ze wszystkich recenzji wynika, iż na większym ekranie modelu OLED wcale obraz nie jest bardziej rozpikselowany więc moje obawy nie są chyba zasadne.

Wydajność Nintendo Switch OLED a Nintendo Switch V2

No właśnie. Nintendo Switch OLED posiada identyczną wydajność jak inne konsole z rodziny Switch. To jest dokładnie ten sam układ obliczeniowy, ta sama ilość i rodzaj pamięci RAM itd. Jednym słowem jest to ta sama konsola w odrobinę nowych szatach.

Zwiększono ilość standardowego dysku

W nowych modelach Nintendo Switch OLED pojawi się 64GB pamięci przeznaczonej na zapis gier, screenów itp. W poprzednich modelach czy to V1, V2 czy Lite było to o połowę mniej, czyli 32GB. Oczywiście nadal można ją rozszerzać o karty pamięci.

Nintendo Switch OLED

Nowe lepsze głośniki

Ulepszone znajdujące się w konsoli głośniki. Teraz mają grać czyściej. Ja i tak preferuję granie na słuchawkach, zwłaszcza gdy ostatnio dodano możliwość podłączenia słuchawek bluetooth.

Ulepszona podstawka

W standardowym Nintendo Switch mieliśmy z tyłu małą, delikatną nóżkę, która służyła do podpierania konsoli, gdy chcieliśmy ją postawić na stole i tak na niej grać. Niebyła ona zbyt stabilna to chyba mało powiedziane. Teraz Nintendo totalnie ją zmieniło i z tyłu Nintendo Switch OLED znajdziemy wielką podpórkę na całej szerokości konsoli. Dodatkowo można ją ustawić w dowolnym kącie. Nintendo Switch Lite nie posiada takie i nie daje możliwości gry w tak zwanym trybie „tabletop”.

Wbudowany port LAN

Ostatnią większą zmianą jest dodanie do stacji dokującej portu LAN, dzięki któremu możemy podłączyć Switcha OLED do Internetu przewodowo. Zapewnia to lepszą jakość połączenia a to jest istotne w grach sieciowych takich jak Super Smash Bros. Może być to też przydatne, gdyby Nintendo chciało jeszcze bardziej wejść w cloud gaming. Już teraz niektóre gry są wydawane w takiej formie.

Sama stacja dokująca jest odrobinę większa i wygląda bardziej stylowo, ale to nie było takie trudne do uzyskania. Stara stacja dokująca wygląda okropnie a w dotyku przypomina zwykłą tanią, plastikową podstawkę z chin. Mam nadzieję, że wyeliminowano również problemy z rysowaniem ekranu przy wyjmowaniu/wkładaniu konsoli do niej. Wiele osób raportowała takie problemy.

Nowy kolor JoyConów i Doka w Nintendo Switch OLED

Nintendo Switch OLED Model sprzedawane jest w dwóch wersjach kolorystycznych. Z czarnym dokiem i czerwono-niebieskimi JoyConami. Oraz w nowej wersji kolorystycznej z białym dokiem i białym JoyConami. Same JoyCon’y konstrukcyjnie niczym się nie różnią od tych z poprzednich wersji konsoli przez co możemy bez problemu używać ich z każdą konsolą. Dotyczy to również (prawdopodobnie) ich wadliwości, bo nic nie wskazuje na to, że problemy z dryfowaniem analogów zostały w jakiś sposób rozwiązane.

Tutaj warto zaznaczyć, że Nintendo Switch Lite nie posiada odłączonych JoyConów ale jeśli je dokupimy oddzielnie to możemy nimi grać.

JoyCon Nintendo Switch Oled

Kompatybilność z grami

Nintendo Switch OLED Model jest w pełni kompatybilne ze wszystkimi grami z biblioteki Nintendo (w odróżnieniu do Nintendo Lite, gdzie gra musi posiadać tryb przenośny). Jednak ze względu na trochę inny wymiar ekranu może się zdarzyć, że niektóre akcesoria Toy Con z Nintendo Labo mogą być nie do końca kompatybilne.

Porównanie wszystkich modeli Nintendo Switch

Nintendo Switch OLED
Nintendo Switch V2
Nintendo Switch V1
Nintendo Switch Lite
Wielkość ekranu7 cali6,2 cala6,2 cala5,5 cala
Typ ekranuOLEDLCDLCDLCD
Rozdzielczość ekranu1280×7201280×7201280×7201280×720
Wymiary konsoli (z podłączonymi kontrolerami)102mm x 242mm x 13.9mm102mm x 239mm x 13.9mm102mm x 239mm x 13.9mm91.1mm x 208mm x 13.9mm
Waga (z podłączonymi kontrolerami)420g398g398g275g
Wbudowana pamięć węwnętrzna64GB (poszerzane o kartę pamięci)32GB (poszerzane o kartę pamięci)32GB (poszerzane o kartę pamięci)32GB (poszerzane o kartę pamięci)
Długość działania bateriiod 4,5 do 9 godzin ale przeciętnie 5,5 godzinyod 4,5 do 9 godzin ale przeciętnie 5,5 godzinyod 2,5 do 6,5 godzinod 3 do 7 godzin ale przeciętnie 4 godziny
Możliwośc grania
TV, Tabletop, Przenośny

TV, Tabletop, Przenośny

TV, Tabletop, Przenośny

Przenośny
Odłączoane kontrolery JoyCon?TakTakTakNie
Sugerowana cena1650 zł1350 złTylko rynek wtórny999 zł

Dla kogo która konsola?

Nintendo Switch OLED dla osób, które chcą mieć ładniejszą konsolę, grają głównie w trybie przenośnym, dlatego lepszy ekran konsoli jest dla nich istotny oraz mają większy budżet. Jeśli te 300 złotych nie jest dla ciebie dużo to warto dopłacić do wersji OLED.

Nintendo Switch V2 dla osób, które nie przykładają aż tak wielkiej uwagi do jakości ekranu konsoli, grają więcej na TV i mają mniejszy budżet.

Nintendo Switch Lite dla osób mających naprawdę niski budżet a chcą zagrać w kilka perełek od Nintendo. Wiedza, że nie będą chcieli podłączyć jej nigdy do telewizora (nie ma takiej możliwości). I nie chcą skorzystać z gier ruchowych typu Ring Fit Adavntures.

Nintendo Switch V1 dla osób które wynalazły gdzieś jakąś ofertę za totalne grosze i chcą zagrać w gry dostępne tylko na Nintendo.

2 komentarze do “Porównanie Nintendo Switch OLED z innymi wersjami Switcha.”

Dodaj komentarz