Podłączam gamepada od Xbox One i Series X/S do Nintendo Switch

Kiedyś pisałem, jak podłączyć pada od PlayStation 4 do Nintendo Switch. Instrukcje podłączenia Dualshock 4 do Switch znajdziesz tutaj. Od prawie dwóch miesięcy jestem również posiadaczem konsoli Xbox One S All Digital. O niej z kolei pisałem tutaj. Okazuje się, że pada od Xbox One również można podłączyć do konsoli Nintendo. Warto zaznaczyć, że pady od nowszego Xbox’a czyli Series X i Series S nie działają z tym adapterem. Jednakże wyszedł odświeżony model tego tego adaptera czyli 8bitdo Adapter 2, który już takie wsparcie posiada.

Metoda podłączenia pada od Xbox’a jest dokładnie taka sama jak w przypadku Dualshocka. Musimy posiadać adapter od 8BitDo. Można go zamówić na AliExpress albo jak zależy nam na czasie w którymś z polskich sklepów lub na Allegro. Z Chin oczywiście będzie taniej, ale czas oczekiwania dłuższy. Aktualizacja 2022. Od czasu pisania tego tekstu pojawiła się odświeżona wersja adaptera. Czym się różni od „jedynki”? Kolorem (nowszy jest czarny) i tym, że wspiera pady od konsol następnej generacji czyli Xbox Series X/S. Cena jest identyczna jak starszego modelu więc chyba nie ma co się zastanawiać nad wyborem. Można go dostać na Allegro.

Adapter i Pad Xbox

Zanim zamówisz przejściówkę, sprawdź czy twój gamepad od Xbox One posiada bluetooth. Microsoft na początku wydał Xboxa z padami bezprzewodowymi korzystającymi z innej metody komunikacji niż bluetooth. Dopiero, chyba przy wersji Xbox One S, zmieniono pady na takie z bluetoothem. Jak sprawdzić czy twój pad wspiera ten rodzaj komunikacji? 

Najprostszą metodą, aby to zweryfikować to jego wygląd. Starsze pady bez bluetooth, mają przycisk Xbox otoczony błyszczącym plastikiem, który stanowi element tylnych przycisków.

Gamepady Xboxa z bluetooth ten przycisk jest umieszczony mniej więcej w tym samym miejscu tylko plastik go otaczający tworzy jednolitą całość z resztą przedniej części kontrolera. Poniżej grafika ilustrująca różnice.

Parowanie pada Xbox One

Dobra jak już się upewniłeś, że twój pad to wersja z bluetooth i kupiłeś adapter, ostatnią rzeczą jaką musisz zrobić to sprawdzić, czy adapter posiada zainstalowaną odpowiednią aktualizację. Adapter 8BitDo do Nintendo Switch pierwotnie posiadał wsparcie jedynie dla padów od PlayStation 4, dopiero aktualizacja oprogramowania pozwala na podłączenie gamepadów od Xbox One.

Jak kupiłeś adapter niedawno to możliwe, że już posiada one zainstalowaną wersję oprogramowania ze wsparciem Xbox One. Wystarczy spróbować go sparować. O tym dalej.

Jeśli nie udało się sparować to musisz pobrać aktualizację ze strony producenta. Cały proces aktualizacji opisałem na osobnej stronie:

Jak zaktualizować 8BitDo Wireless USB Adapter?

Jak podłączyć pada od Xbox One do Nintendo Switch?

Gdy już jesteś pewny, że masz adapter w odpowiedniej wersji oprogramowania możesz przejść do parowania pada z konsolą. Po pierwsze musimy w ustawieniach konsoli Nintendo Switch pozwolić na połączenie pada przewodowego. Konsola wykrywa pada od Xbox One jako przewodowy Nintendo Pro Controller. 

Następnie podłącz adapter do portu USB w stacji dokującej Nintendo Switch a na padzie od Xboxa wciśnij przycisk parowania (do chwili aż przycisk Xbox mrugnie dwa razy). Po chwili powinno nastąpić połączenie, jeśli to się nie powiedzie spróbuj nacisnąć przycisk parowania na adapterze i jeszcze raz na padzie.

Jak działa pad od Xbox One z Nintendo Switch?

Pad od Xbox One w połączeniu z Nintendo Switch nie jest idealnym rozwiązaniem. Faktycznie jego kształt bardziej mi “leżą” i jest podobny do oficjalnego Nintendo Pro Controllera. Niemniej z tą przejściówką lepiej sprawuje się Dualshock 4. Kontroler od Xboxa nie posiada czujników ruchowych co jest przydatne w niektórych grach. Na przykład w The Legend of Zelda: Breath of the Wild można celować z łuku za pomocą detektora ruchu. 

Zelda Xbox One

Również za pomocą pada od Xboxa nie zrobiłem screenshota. Po prostu w padzie nie ma przycisku, który by to wspierał. W Dualshock 4 możemy nacisnąć przycisk touchpada, który odpowiada za robienie screenów. Pad od Sony posiada detekcję ruchu i bez problemu możemy wykorzystywać ją po podłączeniu do Nintendo.

Podczas testów napotkałem również na dziwny problem w jednej grze. Chodzi o wcześniej wspomnianą Zeldę. Mianowicie co jakiś czas postać sama porusza się w prawo. Tak jakby wciśnięty był analog. W innych grach nie miałem takich problemów. Ciężko mi jest powiedzieć czy jest to błąd oprogramowania w adapterze, wada adaptera czy zupełnie czymś innym.

Tak czy inaczej, jeśli masz już w domu Xboxa i kupiłeś Nintendo (albo odwrotnie) to taki adapter będzie dobrym i tanim rozwiązaniem.

9 komentarzy do “Podłączam gamepada od Xbox One i Series X/S do Nintendo Switch”

 1. Super artykuł. Nigdy bym nie wpadł na to, że trzeba zaktualizować firmware w tym donglu, a już byłem wściekły że na marne kupiłem ten cały 8BitDo. JoyCony od Nintendo to jakaś porażka. Padają po kilku miesiącach, a nawet tygodniach okazjonalnego grania. 4-ej pary nie zamierzałem już kupować, a że mam pady do X-Pudła to jak znalazł 😀
  Dodałbym tylko informację, że nie działa z padami od XS, tylko od XO :/ Szkoda, bo do XSX mam 4 pady, a do XOX tylko 1.
  Zdaje się, że druga wersja 8BitDo to rozwiązuje, ale nie mogę potwierdzić.

  Odpowiedz
  • Dzięki za komentarz i super, że mój wpis komuś pomógł! Dzięki też za info o tych padach do Xboxa Series. Mam tylko One. Swoją drogą dziwne, że nie działają. :/

   Odpowiedz
  • Jednocześnie sparowany może być tylko z jednym. Nie podłączysz kilku pod jeden adapter. Jeśli chcesz też zmienić pada (ja często zmieniam z PS4 na Xboxowy) to musisz parować je od nowa.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz