Pokemon Scarlet i Violet z rewelacyjną sprzedażą! Wyniki sprzedaży Nintendo Switch

Nintendo jako spółka giełdowa co kwartał musi publikować swoje wyniki finansowe. W związku z tym 7 lutego 2023 roku firma zaprezentowała szczegółowe dane na temat zysków oraz sprzedaży poszczególnych konsoli i gier w zeszłym roku. Dokładnie chodzi o okres trzech kwartałów (od początku kwietnia do końca grudnia) bo rok fiskalny Nintendo zaczyna się w kwietniu a kończy w marcu.

Najbardziej interesujące dla graczy (przynajmniej dla mnie tak jest) są wynik sprzedaży gier i konsol a nie same zyski finansowe firmy, które de facto raczej są okej. Sprzedaż netto spadła o 1,9% w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku a zysk netto spadł o 5,8%. Patrząc na ogólnoświatowy kryzys i zastuj gospodarki taki wynik uważam za dobry.

Przez ostatnie trzy kwartały Nintendo sprzedało 14,91 miliona sztuk konsol z rodziny Nintendo Switch z czego ponad połowa stanowiła wersja OLED. Obecnie (oczywiście na stan z grudnia 2022) łączna liczba konsola Nintendo Switch jaka trafiła do sklepów to 122,55 miliona sztuk i jest to trzecia najlepiej sprzedająca się konsola w historii. Na pierwszym miejscu mamy PS2 z ilością 155 mln, dalej Nintendo DS z 154,02 mln a dalej na czwartym GameBoy z 118 mln.

Prawdziwym hitem sprzedaży okazały się nowe gry z serii Pokemon. Pokemon Scarlet i Violet w ciągu zaledwie siedmiu tygodni sprzedaży trafiły do domu 18,2 miliona graczy i jest to najszybciej sprzedająca się gra w historii Nintendo. W ciągu tylko pierwszych 3 dni sprzedaży do sklepów trafiło ponad 10 milionów sztuk gier, dla porównania w tym samym okresie GTA5 wykręciło wynik 16,5 miliona a Cyberpunk 2077 w tydzień rozeszło się 13 mln. 

Inne duże tytuły wydane w tym okresie, które osiągnęły całkiem przyzwoity wynik sprzedażowy to Splatoon 3 z 9,4 mln sztuk oraz Nintendo Switch Sports z 7,9 mln. Bezustannie świetnie sprzedaje się Mario Kart 8 Deluxe bo sprzedało się jej 6,3 mln (mój egzemplarz też tutaj się liczy bo kupiłem go dopiero pod koniec zeszłego roku). Tym samy ogólna liczba sprzedanych Mario Kartów 8 przekroczą 52 milionów sztuk! Będzie jej ciężko przegonić Wii Sports (82,9 mln) ale wszystko idzie w dobrym kierunku.

Poniżej zestawienie wszystkich gier Nintendo które sprzedały się w ponad milionowym nakładzie w omawianym okresie. Znajdziemy tam mi. Bayonetta 3 z ilością 1,04 mln sztuk, która miała premierę w połowie października. Dla porównania Bayonetta 2 na Nintendo `Switch dopiero w grudniu 2021 osiągnęła ten pułap sprzedaży a część pierwsza na PS3 i Xbox 360 sprzedała się w 2 milionach egzemplarzy. 

Dla chętnych cały raport z omówieniem znajdziecie tutaj: https://www.nintendo.co.jp/ir/pdf/2023/230207_5e.pdf

1 komentarz do “Pokemon Scarlet i Violet z rewelacyjną sprzedażą! Wyniki sprzedaży Nintendo Switch”

Dodaj komentarz