Wyniki finansowe Nintendo za Q1 2021.

W zeszłym tygodniu Nintendo opublikowało swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku finansowego 2021, który kończył się z ostatnim dniem czerwca. Raport ten jest w głównej mierze dedykowany jest inwestorom, ale uważam, że gracze też powinni być nim zainteresować. Zysk firm świadczy o kondycji spółki a im ona jest lepsza tym pewniejsi możemy być o jej przyszłość a co za tym idzie za produkcję kolejnych świetnych gier. Przynajmniej ja tak do tego podchodzę.

No dobra to jakie są wyniki za kwiecień, maj i czerwiec tego roku? Rewelacyjne! Zysk netto firmy wzrósł prawie o 5 i pół razu w stosunku do tego samego okresu rok temu. Daje to ponad miliard dolarów zysku. Oczywiście znakomita większość tego zysku to zasługa rewelacyjnej sprzedaży Nintendo Switch i gier na nią. Warto zauważyć, że Nintendo w swoich raportach również wyszczególnia przychody ze sprzedaży “zwykłych” kart do gry. To właśnie od sprzedaży kart do gier zaczynała firma Nintendo.

Dobre zyski za pierwszy kwartał nie zmieniły jednak prognozy firmy na ten rok. Po korekcie z maja tego roku zakłada ona, że zysk będzie niższy o ponad 20% niż rok wcześniej. Oczywiście spowodowane jest to pandemią.

Wyniki

Motorem napędowym firmy jest gra Animal Crossing: New Horizons.

Tylko w omawianym kwartale sprzedała się ona w ponad 10 milionach egzemplarzy co stanowi 20% wszystkich sprzedanych gier w tym czasie na Switcha i jest to ponad 5 razy więcej niż znajdujący się na drugim miejscu Mario Kart. Łącznie AC sprzedało się w prawie 22 i pół milionach sztuk co zapewnia jej miano drugiej najlepiej sprzedającej się gry na NS.

Same konsole również sprzedają się świetnie pomimo wcześniejszych problemów związanych z dostawami. W Q1 sprzedało się ich 5,7 miliona sztuk to a to oznacza wzrost o 166% w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Bez wątpienie Animal Crossing napędza sprzedaż konsol. Na połowie nowych konsol AC było uruchomione już w pierwszym dniu jej użytkowania.

Kolejnymi interesującymi statystykami są dane o sprzedaży cyfrowej. 40% sprzedanych w Q1 egzemplarzy Animal Crossing to sprzedaż cyfrowa. W sumie nie tylko ta gra świetnie sprzedaje się w wersji cyfrowej. Generalnie sprzedaż gier cyfrowych urosła rok do roku ponad dwa razy! I stanowiła 55,6% wszystkich gier! Czyli Nintendo sprzedało więcej gier przez eShop niż fizycznie. No nie do końca. ⅓ sprzedaży cyfrowej to DLC, Nintendo Online czy jakieś dodatki. Niemniej trend jest zauważalny i chyba nic go nie powstrzyma.

Dobra co z innymi grami? Xenoblade Chronicles Definitive Edition sprzedał się w 1.32 milionach sztuk, a na czwartym miejscu znajduje się Clubhouse Game: 51 Worldwide Classics z nieco ponad milionem sprzedanych kopii.

Sprzedaż

Nintendo w raporcie pisze również o inwestycjach w swoje marki, czy to na mobile (stabilny wzrost) czy przez choćby kontrakt z Lego i wypuszczenie serii klocków z Mario. Zyski z tego nie są jeszcze widoczne w tym raporcie.

Z raportu możemy wywnioskować też jedną rzecz. Otóż Nintendo Switch jest już drugą najlepiej sprzedającą się konsolą Nintendo w historii. Prześcigając NES’a a goniąc Wii. Co prawda na poniższej tabelce Switch jest jeszcze na trzecim miejscu jednak jest to stan na koniec czerwca. Możemy śmiało zakładać, że przez te półtora miesiąca Nintendo Switch spokojnie sprzedało się w tych 500 tys. sztuk.

  • Wii 101.63 milionów
  • NES 61.91 milionów
  • Nintendo Switch 61.44 milionów

W zeszłym roku Switch’ów sprzedało się globalnie ponad 21 milionów sztuk. Jeśli trend z pierwszego kwartału utrzymałby się (w co szczerze wątpię) to pod koniec tego roku ilość sprzedanych najnowszych konsol Nintendo wzrosłaby o prawie 56 milionów! Spowodowałoby to przegonienie Nintendo Wii. Mało realne wyliczenia, ale zawsze warto “po gdybać”. 🙂

Dodaj komentarz