Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do Nintendo Switch?

Słuchawki przewodowe powoli przechodzą do lamusa, przynajmniej, jeśli mówimy o rynku masowym. Większość najnowszych flagowych telefonów nie posiada nawet złącza jack, aby podłączyć słuchawki przewodowe. Niewątpliwym motorem napędowym tych zmian był Apple i ich AirPods, które zostały hitem. 

Jednym z największych zarzutem w stosunku do Nintendo Switch był brak wsparcia dla słuchawek podłączanych bezprzewodowo przez bluetooth. Niby Switch posiada wbudowany moduł bluetooth, ale wykorzystywał go jedynie do komunikacji z kontrolerami. Jedyną opcją, aby zapewnić sobie komfort używania własnych słuchawek bluetooth był zakup specjalnego adaptera. Oczywiście to dodatkowy koszt. Naturalnie cały czas mogłeś podłączyć zwykłe słuchawki poprzez złącze jack. 

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego piszę w formie przeszłej? Otóż 15 września 2021, czyli ponad 4 lata po premierze, Nintendo zapewniło wsparcie dla słuchawek bluetooth w swojej konsoli! Wszystko za sprawą aktualizacji oznaczonej 13.0.0. 

Aktualizacja pojawiła się dla wszystkich obecnych modeli konsoli Nintendo Switch, czyli modelu premierowego, odświeżonej wersji V2 oraz Lite. Aby ją pobrać (o ile już jej nie masz) musisz wejść z menu głównego konsoli: System Settings, przewinąć na sam dół i wybrać opcję System a następnie System Update.

Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do Nintendo Switch?

Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do Nintendo Switch?

Gdy twoja konsola już się zaktualizowała musisz jedynie wejść w System Settings, przewinąć na dół i wybrać opcję Bluetooth Audio. Następnie musisz włączyć opcję parowania na swoich słuchawkach (zazwyczaj robi się to przez przytrzymanie dłużej jakiegoś przycisku). 

Kiedy parowanie jest już włączone klikasz w “Add Device”. Konsola spróbuje wyszukać twoje słuchawki. W moim przypadku musiałem powtórzyć to kilka razy, bo Switch nie odnalazł ich za pierwszym razem. 

Jak zmienić głośność słuchawek Bluetooth w Nintendo Switch?

Głośność możesz zmienić standardowo przyciskami na górze konsoli albo przytrzymać chwilę przycisk Home (ten z domkiem po prawej stronie) i tam znajdziesz suwak to regulacji głośności. Ta druga opcja jest przydatna zwłaszcza gdy używasz słuchawek w trybie TV. Wówczas nie musisz podchodzić do konsoli aby przyciszyć albo zgłośnić.

Pamiętaj jednak, że gdy masz podłączone słuchawki możesz korzystać tylko maksymalnie z 2 kontrolerów. Słuchawki Bluetooth nie działają podczas lokalnej komunikacji z inną konsolą oraz nie porozmawiamy przez mikrofon nawet jak mają taki.

Z moich szybkich testów na moich tanich słuchawkach JBL wynika, że Nintendo Switch radzi sobie całkiem nieźle z komunikacją po Bluetooth. Co prawda do parowania podchodziłem kilka razy ale gdy już był połączone to dźwięk był wyraźny i czysty. Nie odczułem też, żadnego opóźnienia a grałem na TV i odłączonych JoyCon’ach od konsoli.

Przygotowałem również krótkie wideo pokazujące jak podłączyć słuchawki bluetooth do Nintendo Switch.

Dodaj komentarz