Podłączam pada od PS4 (i PS5) do Nintendo Switch. Działa?

Z mojego doświadczenia wynika, że większość posiadaczy Nintendo Switch ma już inną konsole albo gra na PC (patrz ten wpis). Tak jest również w moim przypadku. Posiadam PS4 i raczej nie zamierzam się go pozbywać.

Nintendo Switch domyślnie posiada kontrolery dla dwóch graczy. Każdy JoyCon może służyć jako osobny gamepad w większości gier. Rozwiązanie ok, jeśli chodzi o okazjonalne granie ale mało wygodne na dłuższą metę.

Również mało wygodne jest odłączanie JoyConą od konsoli i łączenie go w jeden gamepad za każdym razem, gdy chcemy pograć na telewizorze. Spoko, jeśli robi się to od czasu do czasu, ale ja swego czasu robiłem to codziennie i zaczęło mnie to strasznie irytować.

Nintendo Switch JoyCons

Oczywiście jest rozwiązanie w postaci dokupienia Nintendo Switch Pro Controllera, ale kosztuje on około 250zł i szczerze na razie wolę wydać to na jakąś grę. Dlatego przyszła mi myśl: a jakby tak dało radę podłączyć Dualshock 4 od PlayStation 4 do Nintendo Switch? Krótki research i okazało się, że da radę! Wystarczy za około 50zł (ja kupiłem w promocji za 30zł) kupić przejściówkę firmy 8bitdo. Jak się spieszycie to można ją zamówić też w polskim sklepie przez allegro ale odrobinę drożej.

Aktualizacja 2022: Wyszła też nowsza wersja czyli 8BitDo Adapter 2, który rożni się tylko tym, że posiada wsparcie dla konsol Xbox Seres X/S. No i jest czarny. Można go dostać na Allegro.

Co więcej adapter 8bitdo jest również kompatybilny z padami od PlayStation 5 czyli DualSense. Dlatego jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami PS5 to też możecie wykorzystać pady od tej konsoli do gry na Nintendo Switch. Pamiętajcie tylko, że prawdopodobnie trzeba będzie uaktualnić oprogramowania adaptera. Tutaj opisałem jak to zrobić:

Aktualizacja adaptera 8bitdo.

Firmę 8bitdo znałem wcześniej, bo kiedyś zamawiałem mini gamepada – ZERO, więc wiedziałem, że jakość jest w porządku. Widziałem również, że firma specjalizuje się w różnego rodzaju przejściówkach i pada do retro konsol. Bez wahania zamówiłam więc sprzęt, a gdy przyszedł po niespełna miesiącu (zamówienie z chin), to wcale nie żałowałem.

Można ją sprowadzić przez Aliexpress albo kupić na Allegro.

8bitdo Adapter PS4 i PS5

Przejściówka jest niewielka, rozmiarami przypomina pendrive a podłącza się ją do jednego z portów USB w stacji dokującej. Wykonanie jest w porządku. Design ewidentnie wzorowany jest na stylistyce Super Mario Bros. Fajne dla fana Nintendo, ale szczerze to słabo komponuje się ze stylistyką Switcha. Zresztą zobaczcie, jak to wygląda.

Adapter w Nintendo Switch

Dołączona instrukcja składa się z 2 krótkich zdań, ale jest wystarczająca do poprawnego sparowania kontrolera. Odrobinę dokładniejszą instrukcję znajdziecie poniżej. 🙂

Instrukcja 8bitdo

Jak podłączyć gamepada od PS4 do Nintendo Switch?

Po pierwsze zmieniamy w ustawieniach konsoli opcje pozwalającą na połączenie pada przewodowego.

Następnie wpinamy naszą przejściówkę. Później na Dualshocku wciskamy jednocześnie przyciski Share i PS.

Dioda na padzie zacznie szybko migać, a po sparowaniu zapali się na jednolity kolor. Po pierwszym sparowaniu miałem dziwną sytuację, bo teoretycznie pad został podłączony, ale nie działał. Musiałem wyłączyć i włączyć konsole, ale to był jednorazowy problem.

Trzeba jeszcze pamiętać, że gdy chcemy znowu grać na PS4 to musimy na nowo go sprawować z konsolą. Czyli nie jest to idealne rozwiązanie dla osób dużo grających na obu konsolach na przemian.

DualShock i Nintendo Switch

Jak działa pad od PS4 z Nintendo Switch?

Oba pady mają dokładnie taką samą ilość przycisków i wspierają czujnik ruchu przez co teoretycznie nie powinno być problemów z kompatybilnością w grach. I faktycznie nie ma. 😉 Po podłączeniu Dualshock 4 do Nintendo Switch konsola wykrywa go jako przewodowy Pro Controller.

Switch Menu

Układ klawiszy jest dokładnie taki sam jak na padzie od Nintendo. Oczywiście doświadczenie różne, jest inny “feeling”, na początku miałem też wrażenie, że jest spore opóźnienie reakcji na ruchy analogów jednak po czasie stwierdziłem, że jest to raczej różnica w konstrukcji obydwóch padów. W padzie od PS4 analogi wychylają się bardziej i są dłuższe przez to musimy je bardziej wychylić, aby zrobić taki sam ruch co na analogach od Switcha.

Za to mam wrażenie, że w Dualshock dużo lepiej działa czujnik ruchu niż w połączonych dwóch JoyConach. Zresztą od początku jakoś nie podchodzi mi czujnik ruchu w padzie Nintendo. Znacznie lepiej działa, gdy JoyCony są podłączone w trybie przenośnym.

Jak podłączyć pada od PS4 do PC?

Co więcej opisywana przejściówka nie jest kompatybilna jedynie z Nintendo Switch. Działa ona również z komputerami PC i telefonami z Androidem. Nie są to sprzęty oficjalnie wymienione w instrukcji, ale z moich testów wynika, że przy użyciu dongla możemy bez problemu grać na wspomnianych urządzeniach.

Po podłączeniu dongla USB do PC z Windows 10, komputer bez problemu rozpoznaje sprzęt, a po sparowaniu z padem, kontroler wykrywany jest jako przewodowy pad od Xbox 360. Układ w obu padach jest podobny, więc bez problemu zagramy w gry wspierające gamepady. Nie mam za dużo gier na PC, ale sprawdziłem na kilku starszych tytułach i emulatorze GBA. Działa bez problemu.

Dzięki przejściówce podłączyłem również go do mojego telefonu z Androidem (Samsung Galaxy S8+). Android od wersji bodajże 4.4 wspiera obsługę gamepadów. Po podłączeniu pada od PS4 bez problemu możemy grać w gry przy użyciu pada. Oczywiście gra musi wspierać gamepady a to niestety nie jest standard nawet w niektórych popularnych platformówkach (np. gra Reed).

2 komentarze do “Podłączam pada od PS4 (i PS5) do Nintendo Switch. Działa?”

Dodaj komentarz