Najlepsze gry na Nintendo Switch w 2020 roku

Zapraszam na podsumowanie najlepszych gier na Nintendo Switch w roku 2020. Ranking został zbudowany na podobnych zasadach co ten w zeszłym roku. Wybierając najlepsze gry na Nintendo Switch pod uwagę biorę głównie średnie oceny recenzentów oraz moje subiektywnie zdanie. W rankingu pomijam gry niezależne i wydane jedynie w wersji cyfrowej. Chociaż w tym roku zrobię dwa wyjątki w tej kwestii. W rankingu znajduję się jedna gra niezależna oraz dwie dostępnie jedynie cyfrowo. Trzy gry w rankingu to są w zasadzie porty gier z poprzednich konsol Nintendo (WiiU i Wii gównie) a dwie to konwersje z innych platform. Można więc chyba śmiało powiedzieć, że nie był to obfity rok dla Nintendo Switch. Liczby mówią jednak coś innego. Sprzedaż konsol i gier Nintendo jest rekordowo wysoki!

Paper Mario: The Origami King

Paper Mario: The Origami King na Nintendo Switch

Średnia ocen: 80/100 Kategoria wiekowa: 7+ lat. Gatunek: RPG

Kontynuacja lubianej przez wielu serii Paper Mario. Oryginalnie była to gra RPG ze słynnym hydraulikiem. Najnowsza część wydana na Nintendo Switch ciężko zaklasyfikować jako RPG, jest to bardziej gra strategiczno logiczna z dużą ilością „gadania”. Sam w nią nie grałem jednak jest wpisana na moją listę życzeń. Gra bez polskiej wersji językowej a z tego co mówią recenzenci, jest ona pełna zabawnych tekstów, więc aby je wyłapać trzeba w miarę dobrze znać angielski.


Doom Eternal

Doom Eternal Nintendo Switch

Średnia ocen: 81/100 Kategoria wiekowa: 18+ lat. Gatunek: Strzelanka, FPS

Kultowa strzelanka powróciła w tym roku w nowej odsłonie. Recenzenci byli zgodni jeśli chodzi o oceny. Twórcy gry niezwiadli i dostarczyli rewelacyjną strzelankę. Wersja na Nintendo Switch wyszła na początku grudnia czyli pół roku po innych platformach. Dostępna jest jedynie w wersji cyfrowej. Nie grałem w nią w wersji na Nintendo Switch ale recenzenci są zdania, że port wyszedł bardzo dobrze.


Clubhouse Games: 51 Worldwide Classics

Clubhouse Games: 51 Worldwide Classics

Średnia ocen: 82/100 Kategoria wiekowa: 3+ lat. Gatunek: ??

Clubhouse Games: 51 Worldwide Classics to zestaw 51 różnych bardziej klasycznych gier mi. szachy, warcaby, kilka rodzaju gier karcianych itd. Ciężko dać jej określenie „gry roku” bo w końcu są to dobrze znane gry klasyczne. Ostatnio po obejrzeniu Gambitu Królowej zostałem fanem tego typu gier. Zwłaszcza, że w jednej grze mamy zestaw wielu gier dla kilku osób.


Super Mario 3D All-Stars

Super Mario 3D All Stars

Średnia ocen: 82/100 Kategoria wiekowa: 7+ lat. Gatunek: Platfromówka 3D

To w zasadzie 3 kultowe części Super Mario w 3D z trzech retro konsol Nintendo. Super Mario 64 z Nintendo 64, Super Mario Sunshine z GameCube oraz Super Mario Galaxy z Nintendo Wii. Wszystkie gry swego czasu były wyznacznikami najlepszych platformówek a po latach nadal zachwycają (zwłaszcza Galaxy). W 2020 wydano je na Nintendo Switch w jednej kompliacji. Dla mnie to niezwykła podróż w czasy dzieciństwa gdy najwięcej grałem właśnie na Nintendo oraz okazja do nadrobienia nigdy przezemnie nie ogranego Mario Galaxy.


Pikmin 3 Deluxe

Pikmin 3 Deluxe

Średnia ocen: 85/100 Kategoria wiekowa: 3+ lat. Gatunek: Strategia

Rok 2020 to na Nintendo Switch głównie powrót do znanych, kultowych gier. Tak samo jest z Pikmin 3 Deluxe, który jest w zasadzie przeniesieniem tej samej gry z mało popularnej konsoli WiiU. Tytułowe Pikminy to małe stworki (coś jak mrówki) potrafiące przenośić o wile większe cieższe od siebie przednioty. Pomagają rozbitką kosmicznym skomplentować swój statek, który rozbił się na ich planecie. Nigdy nie posiadałem WiiU a w Pikmina dużo grałem na GameCube dlatego gra jest na mojej liście. Dostępne jest darmowe demo.


Two Point Hospital

Two Point Hospital

Średnia ocen: 85/100 Kategoria wiekowa: 3+ lat. Gatunek: Strategia

Graliście kiedyś na PC w Theme Hospital? Two Point Hospital to jest praktycznie to samo tylko w unowocześnionej wersji. W skrócie prowadzimy szpital w którym leczymy różne „dziwne” choroby. Musimy zatrudniać lekarzy, pielęgniarki i dozorców aby dbać o zadowalanie pacjentów. Grę ograłem na Xbox One S w GamePass ale jest też wersja na Nintendo Switch. Spędziłem przy niej wiele godzin, wciąga jak diabli!


Xenoblade Chronicles: Definitive Edition

XENOBLADE CHRONICLES: DEFINITIVE EDITION

Średnia ocen: 89/100 Kategoria wiekowa: 12+ lat. Gatunek: jRPG

Kolejny port gry z Nintendo Wii. Przedstawiciel gatunku japońskich gier RPG, więc nie jest to tytuł dla wszystkich ale fani gatunku z pewnością będą zachwyceni.


Hyrule Warriors: Age of Calamity

Hyrule Warriors: Age of Calamity

Średnia ocen: 79/100 Kategoria wiekowa: 12+ lat. Gatunek: Hack and slash (jap. Musou)

Hyrule Warriors: Age of Calamity nie jest może najwyżej ocenianą grą 2020 roku, ale jest całkiem wysoko. Nie każdemu może podejść gatunek jaki reprezentuje Age of Calamity bo jest to gra z gatunku musou czyli „siekanka” z tysiącami wrogów. Co jest jednak wartę odnotowania i co jest właściwie powodem dla którego znalazła się ona na liście najlepszych gier 2020 to fakt iż przedstawia ona wydarzenia poprzedzające historie z The Legend of Zelda: Breath of the Wild. To właśnie dla tego trzeba w nią koniecznie zagrać, zwłaszcza jak sie jest fanem Zeldy. Gra posiada darmowe demo, więc można przetestować ją przed zakupem.


Animal Crossing: New Horizons

Animal Crossing: New Horizons

Średnia ocen: 90/100 Kategoria wiekowa: 3+ lat. Gatunek: Symulacja

Animal Crossing: New Horizons to niewątpliwy hit sprzedażowy. Gra sprzedała się w ponad 20 milionach egzemplarzy. Animal Corssing można nazwać symulatorem „życia” ale nie w klasycznym tego rozmówieniu, bardziej w stylu Nintendo czyli słodko-cukierkowym. Tworzymy własną postać i zamieszkujemy na bezludnie wyspie, którą urządzamy od podstaw. Gra może toczyć się w nieskończoność bo Animal Crossing nie ma określonego końca. Składa się ona z wielu mini aktywności dzięki którym odblokowujemy nowe przedmioty do urządzenie wyspy. Czas w grze jest przeniesiony jeden do jeden ze świata realnego. Niektóre rzeczy możemy robić tylko wcześnie rano a niektóre wieczorem. To samo tyczy się pór roku. Do tego dochodzą specjalne wydarzenia organizowane przez twórców gry z okazji mi. z okazji Świąt czy początku nowej pory roku.


Ori and the Will of the Wisps

Ori and the Will of the Wisps

Średnia ocen: 93/100 Kategoria wiekowa: 7+ lat. Gatunek: Platformówka

Druga część rewelacyjnej platformówki wydanej przez Microsoft pierwotnie na Xbox One. Tak jak pierwsza część, tak i Ori and the Will of the Wisps ukazała się na Nintendo Switch i można ją kupić również w pudełkowym wydaniu. Recenzenci zawracają przed wszystkim uwagę na przepiękną grafikę, cudowną muzykę, wciągającą historię oraz mechanikami i zadaniami pobocznymi.


Hades

Hades for Nintendo Switch - Nintendo Game Details

Średnia ocen: 93/100 Kategoria wiekowa: 12+ lat. Gatunek: Roguelike, RPG

Hades polecany jest przez dosłownie wszystkich. Osobiście nie grałem ale „na papierze” wygląda to na grę totalnie dla mnie. „Roguelike” z elementami rozwoju postacie to co uwielbiam od czasu zagrania w Children of Morta. Tutaj wcielamy się w syna Hades, który sprzeciwia się ojcu i próbuje wydostać się z hadesu i trafić na Olimp. Losowo generowane mapy, silni przeciwnicy i nieunikniona śmierć. Gra dostępna jedynie cyfrowo i wyprodukowana zostało przez niezależne miałe studio więc można chyba ją określić jako grę indie.

Dodaj komentarz