Koniec z Mario

Marzec 2021 to nie tylko nowości, o których pisałem parę dni temu. To także pożegnania. To ostatni miesiąc świętowania 35-lecia serii Super Mario Bros. Jak wszyscy wiecie w zeszłym roku nasz ulubiony hydraulik obchodził okrągłe urodziny. Nintendo przygotowało z tym związane atrakcje. Pojawiło się nawet specjalne Nintendo Direct poświęcone tylko Mariu.

Jednym z elementów celebracji rocznicy Mariana było wydania Super Mario Bros 35, czyli darmowe battle royale dla wszystkich posiadaczy abonamentu Nintendo Switch Online. Od samego początku Nintendo komunikowało, że gra nie pozostanie z nami na zawsze. Serwery zostaną wyłączone z końcem marca 2021. Dlaczego? Nie wiadomo, prawdopodobnie chodzi o jej „wyjątkowość” i wywołanie wrażenia ekskluzywności.

Super Mario Bros 35 Cover

To samo dotyczy kompilacji Super Mario 3D All Stars zawierającej trzy klasyczne części Super Mario w 3D. Tutaj mamy trochę lepszą sytuację. Co prawda gra ma zostać wycofana z cyfrowej dystrybucji w eShop 31 marca, ale sprzedawana była też w wersji fizycznej w pudełkach. Oczywiście wszyscy którzy ją kupili cyfrowo nadal będą mogli ją pobierać i w nią grać. To samo dotyczy posiadaczy wersji na karcie. W sklepach fizycznych pewnie też ją przez jakiś czas dostaniemy, aż skończą się zapasy.

Super Mario 3D All Stars

Do wyczerpania zapasów będzie również sprzedawana mini konsola Game & Watch: Super Mario Bros. Traktowana jest ona bardziej jako przedmiot kolekcjonerski niż faktyczna konsola do gry. Znajdziemy na niej pierwsze dwie części Super Mario Bros plus kilka dodatków. Nintendo zapowiedziało, że ostatnie dostawy dotrą do sklepów w tym miesiącu, później pozostanie jedynie rynek wtórny.

Game & Watch Mario

O ile wycofanie ze sprzedaży Game & Watch jakoś jestem w stanie zrozumieć. Jest to produkt niszowy jedynie dla kolekcjonerów. To wycofanie gier z eShopu totalnie nie kumam. Jasne, utrzymanie serwerów dla Super Mario Bros 35 kosztuje. Jednak to samo dotyczy Tetris 99, który działa na tej samej zasadzie a nie jest tak kojarzony z Nintendo jak Mario. Wycofanie z eShopu Super Mario 3D All Stars nie ma dla mnie żadnego nawet najmniejszego logicznego wytłumaczenia.

W sieci pojawiają się coraz większe narzekania na tą politykę Nintendo. Mam nadzieję, że jednak w ostatniej chwili firma wycofa się ze swoich decyzji (przynajmniej w kwestii gier) i pozostawi nam do nich dostęp. 

Dodaj komentarz