Czy Super Mario 3D All Stars to tak naprawdę drogi emulator?

Wczoraj na Twitterze pojawiła się informacja, że gry wchodzące w pakiet Super Mario 3D All Stars działają na stworzonych przez Nintendo emulatorach. Super Mario 64 i Super Mario Sunshine całkowicie są emulowane a Super Mario Galaxy działa hybrydowo, kod gry został zrekompilowany i działa na procesorze Nintendo Switch, ale grafika i audio jest emulowana. Jak to dokładnie zostało zaprojektowane? Nie mam pojęcia. Bardziej chciałbym się skupić na głosach jakie zaczęły się pojawiać: jak można płacić tyle pieniędzy za emulator?! 

Nie wiem na ile takie wpisy są formą zaczepki a na ile na serio. Jednak zmotywowało mnie to do sprawdzenia czy faktycznie cena Super Mario 3D All Stars i oburzenie niektórych jest słuszne. 

Super Mario 3D All Stars

Gra Super Mario 3D All Stars sprzedawana jest w cenie każdej innej premierowej duże gry Nintendo. Ceny w internecie wahają się pomiędzy 220 zł a 240 zł za fizyczne wydanie a cena w eShop to niespełna 250 zł. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dużo jak za “stare” gry sprzed nawet kilkunastu lat. Zwłaszcza w dobie coraz lepiej dopracowanych emulatorów.

Faktycznie, wszystkie te gry możemy emulować na swoim komputerze. Nie potrzebujemy do tego jakiegoś specjalnie mocnego komputera. Na moim biurowym HP z zintegrowaną kartą graficzną mogę bez problemu odpalić gry z GameCube i Wii (chociaż wydajność nie jest rewelacyjna) za pomocą emulatora Dolphin. Nintendo 64 można również od dawna emulować. Oczywiście emulator to jedno, ale aby zagrać w gry potrzebujemy obrazy z grami. Naturalnie można pobrać je z internetu, ale to nie jest legalne rozwiązanie. Dlatego jak chcemy porównać legalną grę do emulowania piratów to tak. Legalna gra jest dużo droższa. 

Emulator Wii i Gamecube
Emulator Dolphin

Skupmy się jednak na legalnym rozwiązaniu albo chociaż rozwiązaniu, które posiada znamiona legalności. 🙂 Rozważmy dwa scenariusze. Pierwszy scenariusz zakłada zakup fizycznych konsol i gier a drugi samych gier, aby można było je “zgrać” na komputer i odpalić na emulatorze co (z tego co się orientuje) nie jest prawnie sankcjonowane.

Scenariusz pierwszy – kupujemy konsole i gry.

Aby zagrać w Mario Sunshine i Mario Galaxy potrzebujemy jedynie Nintendo Wii, ponieważ jest ona wstecznie kompatybilna z Nintendo GameCube. Najtańsza w tej chwili aukcja z opcją kup teraz na Allegro z Nintendo Wii (pełen zestaw z kontrolerami i zasilaczem) to koszt 229 zł (cena + koszt przesyłki). 

Przejdźmy teraz do gier na Wii i GameCube. Zacznijmy od Sunshine. Ceny na Allegro w opcji kup teraz w tej chwili wahają się pomiędzy 250 zł a 300 zł! Mamy parę aukcji z licytacją, gdzie w obecnie najtańsza to 130 zł, ale parę dni do końca. Skupmy się jedynie na opcji “kup teraz”. Cena Super Mario Sunshine osiąga takie kwoty ponieważ jest to jedyny dostępny nośnik z grą. Inne części Super Mario były wydawane na nowszych konsolach choćby w wersji cyfrowej a Sunshine z jakiś powodów nie.

Z Super Mario Galaxy jest lepiej, bo cena to 80 zł z darmową przesyłką w Allegro Smart. 

Super Mario 64 możemy ograć albo na Nintendo 64 albo na Nintendo DS. Najtańsza oferta z grą to 72 zł z przesyłką w Smarcie na Nintendo 64 albo 105 zł na Nintendo DS. Spora różnica jest przy cenach konsol. Najtańszy zestaw Nintendo 64 to 280 zł z przesyłką. Za to Nintendo DS w dobrym stanie dostaniemy za 112 zł (co prawda kolor różowy, ale stan wydaje się ok). Taniej wychodzi zatem zakup Nintendo DS wraz z grą.

Czyli w najtańszej opcji wychodzi nam łącznie 776 złotych. Przy tym kupujemy dwie retro konsole.

Scenariusz z samymi grami i emulowaniem.

Ceny gier wypisałem już powyżej. Pominę tutaj wszelkiego rodzaju przejściówki czy napędy jakie trzeba zakupić, aby zgrać gry na PC. Np. aby zgrać grę z GameCube trzeba posiadać odpowiedni napęd LG. Zatem jeszcze raz, ceny gier wyglądają tak:

  • Super Mario 64 – 72 zł
  • Super Mario Sunshine – 250 zł (więcej niż trzy gry w Super Mario 3D All Stars na Switcha)
  • Super Mario Galaxy – 80 zł

Czyli łącznie 402 zł.

Podsumowanie

Zakładając, że mamy już Nintendo Switch to, jeśli chcemy legalnie zagrać we wszystkie trzy gry musimy wydać 219 zł Super Mario 3D All Stars (Media Markt) na Nintendo Switch.

Gdy nie mamy Nintendo Switch a mamy w miarę dobrego PC to i tak musimy wydać lekko ponad 400 zł na same gry (czyli prawie dwa razy więcej niż All Stars)! Do tego dochodzi dłubanie przy emulatorach.

Najtańsze Nintendo Switch możemy w tej chwili kupić za 760 zł (używany LITE), czyli taniej niż kupno starych konsoli i gier. Co prawda jeszcze trzeba doliczyć 220 zł za samą grę, ale za to zostajemy z najnowszą konsolą, która ciągle jest rozwijana i mamy możliwość gry mobilnej.

Kupując klasyki możemy liczyć na to, że cena gier jak i samych konsol w przyszłości pójdzie do góry, jak to się dzieje aktualnie z grami retro. Jednak to samo możemy przewidywać z Super Mario 3D All Stars na Switch, bo jego sprzedaż jest czasowo ograniczona do marca. Nie jest to wpis o inwestowaniu w gry i nie chce spekulować co jest bardziej opłacalnym zakupem w tym kontekście a jedynie porównać, ile musimy wydać, aby zagrać w te trzy gry.

Tak jak widzimy zagranie w klasyczne gry nie jest zawsze prostym i tanim zadaniem. Ceny windowane są przez kolekcjonerów. Dlatego często liczenie na wydanie ulubionej gry sprzed lat na nowej konsoli to jedyny sposób na zagranie w nią jeszcze raz za w miarę rozsądne pieniądze. Nie wiem, czy ten artykuł był megaodkrywczy, ale myślę, że może on unaocznić niektórym jak wygląda w tej chwili rynek gier retro i że sentymentalne powroty do growej przeszłości nie jest tanie. 

1 komentarz do “Czy Super Mario 3D All Stars to tak naprawdę drogi emulator?”

Dodaj komentarz