Czy kupić Nintendo Switch? 11 rzeczy, które musisz wiedzieć.

Zauważyłem, że w Polsce Nintendo Switch robi się coraz popularniejszą konsolą w Polsce. Co więcej sporo osób rozważa jej zakup. Nie wszyscy ogarniają tematy gamingowe na bieżąco albo nie ogarniają ich wcale a chcieliby się dowiedzieć czegoś na jej temat przed ewentualnym zakupem. Dlatego postanowiłem przybliżyć wam trochę konsole Nintendo Switch. Zebrałem najważniejsze informacje jakie powinno się o niej wiedzieć decydując się na jej zakup.

Hybrydowa konsola

Nintendo Switch to konsola hybrydowa czyli taka którą możemy podłączyć do telewizora albo zabrać ze sobą w podróż i grać mobilnie. Cała jej moc obliczeniowa znajduje się w tablecie z doczepianymi kontrolerami. Podłączamy ją do telewizora poprzez znajdującą się w zestawie stację dokująca.

„Zwykła” i Lite

Mamy kilka wersji Nintendo Switch. “Zwykłą” i Lite. Zwykła oferuje wszystkie funkcjonalności. Czyli granie mobilne i na telewizorze. Mniejsza wersja oznaczona jako Lite jest konsolą tylko przenośną i nie możemy jej podłączyć do TV, nie ma odczepianych kontrolerów przez co nie możemy grać w niektóre gry (ale ich jest dosłownie kilka/kilkanaście).

Nintendo Switch V1 vs V2

Rozróżniamy też dwie “normalne wersje”. Pierwszą oznaczona zazwyczaj jako V1, której premiera odbyła się w marcu 2017 i jej odświeżoną wersja z 2019 roku oznaczano jako V2. Obie wyglądają tak samo, w zasadzie różnią się tylko dłuższym czasem pracy baterii i trochę jaśniejszym ekranem. W sklepie można je rozróżnić po kolorze pudełka. Nowsza jest w sprzedawana w czerwonym kartonie a starsza w biały. Wiele sklepów używa też właśnie oznaczeń V1 i V2. Warto kupić oczywiście tą nowszą.

OLED

W 2021 roku wyszła jeszcze jedna wersja konsoli Nintendo Switch, tym razem zmiany w jej konstrukcji są znacznie poważniejsze. Nintendo Switch Model OLED dostał nieco większy ekran i to wykonany w technologii OLED a nie LCD jak w poprzednich wersjach. Dostał też większy wbudowaną pamięć bo zamiast 32GB mamy 64GB. Pełna lista różnic pomiędzy poszczególnymi modelami znajdziesz tutaj. Jak bym teraz zamierzał kupić Switcha to celowałbym w OLED.

Wszystkie konsole sprzedawane są z taką samą pojemnością pamięci czyli 32 GB (oprócz OLED który ma 64GB). Można ją poszerzać o dodatkowe karty pamięci SD (takie jak do telefonu).

Kartridże

Gry na Nintendo Switch sprzedawana się na specjalnych kartach a nie płytach jak w innych konsolach. Ciekawostka – karty pokryte są jakąś niewidzialną substancją mającą gorzki smak. Jest to zrobione aby zniechęcić małe dzieci od wkładania ich do buzi i zapobiec przypadkowemu połknięciu. Tak, lizałem je i potwierdzam.

Wydajność

Konsola nie jest królem wydajności i nie oferuje najnowszej grafiki czy rozdzielczości 4K tak jak to mamy w przypadku Xbox Series X czy PS5. Jej główną siłą są świetnie zaprojektowane i wciągające gry produkowane przez Nintendo, których nie znajdziemy na innych konsolach oraz masa gier niezależnych. Tylko na konsoli od Nintendo zagrasz w gry z serii Mario, Pokemon, czy The Legend Of Zelda. Nie znajdziesz ich na Xbox, Playstation czy PC. I to właśnie te serie są największym magnesem przyciągającym graczy do Switcha. Zazwyczaj gry z tych serii są co najmniej dobrymi grami ale często są to gry bardzo dobre czy też rewelacyjne i będące jednymi z najlepszych gier w historii. Np. The Legend of Zelda Breath of the Wild czy Mario Odyssey. 

JoyCony

Kolejną charakterystyczną rzeczą dla Nintendo Switch są zaawansowane kontrolery – JoyCon’y które umożliwiają precyzyjne sterowanie ruchowe w grach. Co prawda nie jest ono za często wykorzystywane ale są też takie tytuły które głównie bazują na tym. Np. Ring Fit Adventure, która jest grą fitness. Sprzedawana jest ona ze specjalnymi przyrządami do ćwiczeń w których umieszczamy kontrolery i to one sprawdzają jak wykonywane są ćwiczenia. Gdy gramy na TV to JoyCony możemy połączyć razem i stworzyć coś co przypomina bardziej klasycznego pada. Możemy też dokupić standardowego gamepada. Oficjalny pad to koszt około 300 zł ale są też tańsze zamienniki. Niestety JoyCony mają też sporą wadę. Często psują się w nich analogi (te gałki którymi zazwyczaj poruszamy postacią). Można je łatwo i tanio wymienić, albo odesłać na gwarancji. No chyba, że mamy konsole w wersji Lite, wówczas ich wymiana jest trudniejsza bo wiąże się z rozkręceniem całej konsoli.

Brak polskich wersji gier

Większość gier nie posiada polskiej wersji językowej. Czyli wszystkie Mario, Zeldy czy Pokemony są dostępne jedynie w języku angielskim (no i jeszcze w kilku innych europejskich językach). Są naturalnie wyjątki. Np. Wiedźmin 3 ma pełną polską wersję wraz z dialogami. Również wiele niezależnych gier oferuje język polski. 

Drogie gry

Gry na Nintendo Switch są raczej drogie. Co prawda cena na premierę to zazwyczaj około 220 zł, czyli podobnie jak w przypadku gier na inne konsole. Jednak ich wartość utrzymuje się przez długi czas. Np. Zelda Breath of the Wild  i Mario Odyssey, po kilku latach od premiery nadal są sprzedawane w tej samej cenie a promocje na zdarzają się rzadko i nie są wielkie. Może to też stanowić plus bo po przejściu możemy sprzedać grę na Allegro czy OLX nie tracąc dużo.  Za to cyfrowy sklep z grami oferuje mnóstwo gier a promocje w nim są w zasadzie non stop, ale to dotyczy głównie mniejszych, niezależnych gier.

Fortnite i Minecraft

No i najważniejsze (przynajmniej dla niektórych). Tak zagramy na niej w Fortnite i Minecraft. Pamiętać należy jednak, że gra online wymaga wykupienia abonamentu Nintendo Switch Online. Dostajemy w nim dostęp do biblioteki klasycznych tytułów z SNES i NES (u nas znanego jako pegasus) oraz Nintendo 64 i Sega Megadrive. Znajdziemy tam między innymi kilka gier z Mario, Zeldą czy Kirby. 

No to by było na tyle. Jeśli nadal coś nie jest jasne lub pominąłem jakieś istotne kwestie to serdecznie zapraszam do pisanie komentarzy z pytaniami. Postaram się wszystko wyjaśnić. Serdecznie pozdrawiam!

Dodaj komentarz